Home
Konferenca

Konferenca

Departamenti i Gruas dhe Departamenti i Rinisë zhvillojnë Konsultimet e V Kombëtare

Me dt. 22 korrik 2021 janë zhvilluar Konsultimet e V Kombëtare të Departamentit të Gruas dhe Departamentit të Rinisë në Këshillin Ndërfetar të Shqipërisë. Në mbledhjen e drejtuar nga Sekretari... ...

Departamenti i Gruas në KNFSH pjesë e takimeve ndërkombëtare

Më datë 03.06.2021 u zhvillua online mbledhja e parë e Rrjetit të Grave të Këshillave Ndërfetarë nga e gjithë bota (Religions for Peace IWCC and Women of Faith Networks), me... ...

Thirrje për pjesëmarrje në votime!

Të nderuar besimtarë, Shumë pak ditë na ndajnë nga procesi i votimit. Me anë të këtij mesazhi të paqtë e me mirësi, do të doja t’ju udhëzoja për pjesëmarrje në... ...

Mblidhet Bordi Ekzekutiv i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë

Sot me dt. 12.04.2021 është zhvilluar mbledhja e radhës e Bordit Ekzekutiv të Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë. Mbledhja është hapur me një përshëndetje nga Kryetari i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë... ...

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë dekorohet me medaljen e lartë “Nderi i Kombit”

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta ka dekoruar me dt. 22 mars 2021 me medaljen e lartë “Nderi i Kombit” Këshillin Ndërfetar të Shqipërisë. Dekorata e lartë “Nderi i Kombit”,... ...

Zhvillohen Konsultat e IV Kombëtare të Departamentit të Gruas dhe Departamentit të Rinisë

Në takimin online e zhvilluar sonte me dt. 10 shkurt 2021, anëtarët e dy departamenteve diskutuan dhe folën rreth disa nismave dhe angazhimeve të përbashkëta ndërfetare, që do të shtrihen... ...

Zhvillohet konferenca kombëtare: “Besimet fetare kundër trafikimit të Qenieve Njerëzore në Shqipëri”

Ditën e hënë me datë 8 shkurt 2021, Caritasi Shqiptar në bashkëpunim me Këshillin Ndërfetar të Shqipërisë kanë organizuar konferencën kombëtare: Besimet fetare kundër trafikimit të Qenieve Njerëzore në Shqipëri,... ...

Mblidhet Bordi i Presidencës i Këshillit Ndërfetar

Bordi i Presidencës i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë ka mbajtur ditën e sotme me dt. 3 shkurt 2021, mbledhjen e radhës dhe të parën për këtë vit. Kështu në mbledhjen... ...

KNFSH realizon dokumentarin “30 vjet liri besimi”

Në vitin 1990 populli i shumëvuajtur shqiptar ishte i etur për liri besimi. Mijëra besimtarë myslimanë dhe të krishterë, të frymëzuar nga dashuria për Zotin dhe malli për t’u lutur... ...

Në 30 vjetorin e lirisë së besimit

nga Dr. Genti Kruja* Liria e besimit është e drejtë universale, e cila duhet të mbrohet dhe promovohet nga e gjithë shoqëria dhe faktorët e ndryshëm që kanë ndikim të... ...

Tryezë e rrumbullakët “Sfida e trafikimit në Shqipëri dhe angazhimi i besimeve fetare”

Ditën e sotme me dt. 29.10.2020 është zhvilluar në Tiranë një tryezë e rrumbullakët e titulluar “Sfida e trafikimit në Shqipëri dhe angazhimi i besimeve fetare kundër trafikimit”, organizuar nga... ...

Mblidhet Bordi Ekzekutiv i KNFSH-së

Sot me dt. 23.09.2020 është zhvilluar mbledhja e radhës e Bordit Ekzekutiv të Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë. Mbledhja e mbajtur në ambjentet e Arqipeshkvisë Tiranë-Durrës është hapur nga Sekretari i... ...

Departamenti i Gruas në KNFSH takim me Ambasadoren e Suedisë në Tiranë

Më datë 8 shator 2020, Departamenti i Gruas në Këshillin Ndërfetar të Shqipërisë, organizoi një takim miqësor me Ambasadoren e Ambasadës së Suedisë në Tiranë Shkëlqesinë e Saj znj. Elsa... ...

Roli i Tolerancës Fetare në parandalimin e Ekstremizmit të Dhunshëm

Komiteti Shqiptar i Helsinkit zhvilloi ditën e sotme me dt. 8.09.2020 në ambientet e “Hotel Rogner” workshopin me temë: “Roli i Tolerancës Fetare për parandalimin e Ekstremizmit të Dhunshëm” në... ...

Dialogu ndërfetar, vlera më e madhe e kombit shqiptar

Intervistë me Dr. Genti Kruja, sociolog dhe ekspert i Dialogut Ndërfetar (botuar në Gazetën Shqiptare me dt. 20 korrik 2020)* Dr. Kruja është pedagog i Sociologjisë dhe Dialogut Ndërfetar në... ...

Albania as a model of Interfaith and Interreligious Harmony

Interview of “Religions for Peace” with Dr. Genti Kruja*   What does the Interreligious Council of Albania represent? The Interreligious Council of Albania (IRCA) is the fruit of interfaith cooperation... ...

Besimet dhe toleranca fetare në Shqipëri

(Besimet dhe toleranca fetare me referencë të veçantë për Shqipërinë) nga Mons. George Frendo*, Arqipeshkvi i Tiranë-Durrësit dhe sot Kryetar i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë  1. Feja A mund të flasim... ...

KNFSH pjesë aktive e panelit ndërkombëtar të “Religions for Peace”

Në kuadër të 50-vjetorit të themelimit të Organizatës Ndërkombëtare “Religions for Peace”, ditën e sotme është zhvilluar Takimi i Dytë Ndërkombëtar online me këshillat ndërfetarë nga e gjithë bota, ku... ...

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë në ndihmë të qindra familjeve në nevojë

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë në kuadër të aktiviteteve humanitare, ka iniciuar nismën e gjendjes pranë qindra familjeve në nevojë. Ky projekt ka nisur me ndihmën ndaj 50 familjeve të fëmijëve... ...

Mons. George Frendo, anëtari i ri i Këshillit Papnor për Dialogun Ndërfetar

Kryetari i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë dhe njëkohësisht kryetari i Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë, Mons. George Frendo, do të jetë anëtar i Këshillit Papnor për Dialogun Ndërfetar gjatë 5-vjeçarit të... ...

Ngjallja, “vetëflijimi”, kishat dhe sektet

nga Mons. George Frendo* Në lidhje me lajmin për të cilin është folur shumë në këto ditë, domethënë për ato dy gra që u gjetën të vdekur në shtëpinë e tyre... ...

Departamenti i Gruas dhe Departamenti i Rinisë zhvillojnë Konsultimet e III Kombëtare

Ditën e sotme, me dt. 18 qershor 2020 janë zhvilluar Konsultimet e III Kombëtare të Departamentit të Gruas dhe Departamentit të Rinisë së Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë. Në mbledhjen e... ...

Ngushëllim për humbjen e jetës së një prej anëtarëve të Departamentit të Rinisë në KNFSH

Departamenti i Rinisë në Këshillin Ndërfetar të Shqipërisë humbi një prej anëtarëve më aktiv të tij, Xhontil Bardhin. Të gjithë ne shprehim dhimbjen e thellë për humbjen e jetës së... ...

Deklaratë e përbashkët për veprime të koordinuara në luftën kundër dhunës ndaj gruas dhe dhunës në familje

MINISTRIA E MIRËQENIES SOCIALE DHE RINISË, në cilësinë e autoritetit përgjegjës për koordinimin e veprimeve për barazinë gjinore dhe kundër dhunës ndaj grave e dhunës në familje dhe përfaqësuesit e... ...

In memoriam

Homeli në funeralin e dy vëllezërve të vrarë në Gramzë nga Mons. George Frendo O.P. Vdekja është gjithmonë një lajm i keq, veçanërisht kur është vdekja e një personi që... ...

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë dënon me forcë krimet e ISIS

Bashkësitë fetare në Shqipëri përmes Këshillit Ndërfetar kanë dalë në një deklaratë të përbashkët duke dënuar krimet që po kryhen nga ISIS në Irak. Ndërkohë ata i bëjnë apel Faktorit Ndërkombëtar,... ...

Komunitetet fetare, thirrje për qetësi: Dialogoni, jo dhunë

Drejtuesit e komunitetit Mysliman, Kishës Ortodokse, Kishës Katolike, Kryegjyshatës Botërore të Bektashinjve dhe Vëllazërisë Ungjillore, thonë se janë të shqetësuar për zhvillimet e fundit, për mungesën e dialogut dhe të... ...

Krerët e bashkësive fetare apel Gjermanisë dhe Francës për hapjen e negociatave

Krerët e bashkësive fetare në Shqipëri i bëjnë apel Kancelares Merkel dhe Presidentit Macron të mbështesin hapjen e negociatave me Shqipërinë Në një letër të përbashkët drejtuar Kancelares gjermane Angela... ...

Deklaratë për shtyp lidhur me armët kimike

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë, (Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë, Kisha Katolike e Shqipërisë dhe Kryegjyshata Botërore Bektashiane) si dhe Vëllazëria Ungjillore e Shqipërisë, jemi duke ndjekur... ...

Departamenti i Gruas në Këshillin Ndërfetar të Shqipërisë takim online me forumet ndërkombëtare të gruas në botë

Drejtues dhe përfaqësues të organizatave të ndryshme ndërkombëtare si, ‘Fetë për Paqen’, ‘Të Drejtat e Njeriut’ e Kombeve të Bashkuara dhe ‘Komiteti për Zhdukjen e Diskriminimit Kundër Grave’ (#CEDAW) ndanë... ...

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë takim me Departamentin e Shtetit dhe Aleancën Ndërkombëtare për Lirinë e Besimit

Përfaqësues dhe drejtues nga Këshillat Ndërfetarë të vendeve të ndryshme nga e gjithë bota janë bashkuar me dt. 12 maj në një takim online me Ambasadorin Sam Brownback nga Departamenti... ...

Myslimanë e të krishterë lutje, agjërim dhe bamirësi drejtuar Zotit

Komiteti i Lartë i Vëllazërisë Njerëzore (Higher Committee of Human Fraternity), themeluar pas takimit historik të Papa Franceskut me Imamin e Madh, Shejhun e Ez’herit Prof. Dr. Ahmed el Tajjib,... ...

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë takim me Kryeministrin lidhur me rihapjen e objekteve të kultit

Bordi i Presidencës së Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë me kërkesën e tij ka zhvilluar me dt. 7 maj 2020 një mbledhje online me Kryeministrin e Shqipërisë z. Rama, ku është folur... ...

“Grumbullimet fetare” apo lapsus-i i pavend i Ministrisë së Shëndetësisë

nga Dom Gjergj Meta* Koha që po kalojmë të gjithë bashkë, mbart në vetvete shumë ndërlikime, stres, paqartësi, por edhe shumë humanitet, solidaritet, përkujdesje e shërbim. Në këtë situatë të... ...

Intervistë e Sekretarit të Përgjithshëm të KNFSH-së: Koha për reflektim!

Intervistë e Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë Dr. Genti Kruja në Gazetën “SIˮ dhënë me dt. 14 prill 2020. Në këtë situatë pandemie dhe pasigurie “kemi nevojë ta... ...

Mblidhet online Bordi Ekzekutiv i KNFSH-së

Bordi Ekzekutiv i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë zhvilloi me dt. 1 prill 2020 një mbledhje online në lidhje me situatën e krijuar për shkak të përhapjes së virusit Covid 19... ...

KNFSH zhvillon një aktivitet social dhe kulturor me fëmijët jetimë të zonës së tërmetit

Në kuadër të 10 vjetorit të Javës Botërore të Harmonisë Ndërfetare, Departamenti i Gruas dhe Departamenti i Rinisë në Këshillin Ndërfetar të Shqipërisë kanë organizuar sot, më 22 shkurt 2020,... ...

Zhvillohen Konsultimet e II Kombëtare të Departamentit të Gruas dhe Departamentit të Rinisë në KNFSH

Departamenti i Gruas dhe Departamenti i Rinisë në Këshillin Ndërfetar të Shqipërisë kanë zhvilluar sot më dt. 12 shkurt 2020, Konsultimet e II Kombëtare. Gjatë këtij takimi morën pjesë përfaqësuesit... ...

Mons. George Frendo kryetar i KNFSH-së për vitin 2020

Sipas statutit të Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, neni 12, pika a, ku thuhet se, “Këshilli i Presidencës do të përcaktojë  Kryetarin e Këshillit të Presidencës çdo një vit sipas formulës... ...

Mblidhet Bordi i Presidencës i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë

Bordi i Presidencës i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë ka mbajtur ditën e sotme me dt. 16.01.2020, mbledhjen e radhës dhe të parën për vitin 2020. Kështu në mbledhjen e zhvilluar,... ...

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë pjesëmarrës në Takimin Ndërkombëtar në SHBA

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë mori pjesë në Konferencën Ndërkombëtare “Partneriteti multifetar dhe shumëpalësh për paqe dhe zhvillim”, i mbajtur në Nju Jork në datat 10-13 dhjetor 2019. Organizata Ndërkombëtare “Fetë... ...

Mbahet mbledhja e Bordit Ekzekutiv të Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë

Me dt. 5 dhjetor 2019 është zhvilluar mbledhja e radhës e Bordit Ekzekutiv të Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, në ambientet e Qendrës Sinodike të Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë. Në... ...

Gjermani, KNFSH merr pjesë në Asamblenë e X Botërore “Fetë për Paqen”

Në datat 19-23 gusht 2019 është mbajtur në Lindau të Gjermanisë, Asambleja e X Botërore “Fetë për Paqen” me pjesëmarrjen e 900 të ftuarve nga më shumë se 100 shtete... ...

Rekomandimet kryesore të Konsultimeve Kombëtare të Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë

Për herë të parë në historinë e vendit tonë, Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë ka zhvilluar Konsultimet Kombëtare të të gjitha instancave dhe organeve të saj, duke dalë me disa rekomandime... ...

Mblidhen të gjitha instancat e Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë

Është zhvilluar ditën e sotme me dt. 27 qershor 2019 mbledhja e të gjitha organeve të Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë. Në kuadër të përgatitjeve për pjesëmarrjen e Këshillit Ndërfetar të... ...

Zhvillohen konsultimet kombëtare të Departamentit të Gruas dhe Departamentit të Rinisë të KNFSH-së

Në kuadër të përgatitjeve për pjesëmarrjen e Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë në Asamblenë e X-të Botërore të “Religions for Peace”, që do të mbahet në Lindau të Gjermanisë në gusht... ...

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë pjesëmarrës në takimin e Brukselit

Në datat 11-13 qershor 2019 u mbajt në Bruksel, Belgjikë, takimi ndërkombëtar i Këshillit Evropian për Liderët Fetarë (ECRL-European Council of Religious Leaders), ku u zhvilluan konsultimet për Asamblenë e... ...

KNFSH takim në Varshavë, Poloni

Në datat 25-27 maj 2019 u mbajtën në Varshavë, Poloni, konsultimet parapërgatitore për Asamblenë e X-të Botërore të RfP-së (Religions for Peace), që do të zhvillohet në Lindau të Gjermanisë.... ...

Nënshkruhet memorandum mirëkuptimi mes Këshillit Ndërfetar dhe CVE-së

Këshillit Ndërfetar i Shqipërisë, i përfaqësuar nga pesë krerët e komuniteteve fetare në vendin tonë, nënshkroi sot me dt. 17 maj 2019 një memorandum mirëkuptimi me Qendrën e Koordinimit Kundër... ...

Zhvillohet Simpoziumi i VIII Akademik Ndërfetar “Sfidat e religjionit në globalizëm”

Ditën e sotme, me datë 02 maj 2019, është zhvilluar në Akademinë Teologjike Ortodokse, Shën Vlash, Durrës, simpoziumi i VIII Akademik Ndërfetar “Sfidat e Religjionit në Globalizëm”. Fillimisht simpoziumi u... ...

Mbahet mbledhja vjetore e Këshillave Ndërfetare të Europës në Bruksel

Në datat 28-29 prill 2019 është zhvilluar në Bruksel mbledhja vjetore e Këshillave Ndërfetarë të Europës. Në mbledhjen e drejtuar nga Presidenti i Këshillave Ndërfetarë të Europës Dr. Luigi de... ...

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë: Dhimbje dhe lutje për Sri Lankën

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë, shpreh dhimbjen e thellë për mbi 300 njerëz, që humbën jetën nga disa sulme terroriste në mëngjesin e Pashkëve gjatë lutjeve në dy kisha katolike dhe... ...

Zëri i liderëve shpirtërorë për dialog, sa po dëgjohet nga politika

Prej disa kohësh, sa herë Shqipëria është në ditë të vështira, opinioni publik ushqehet me një deklaratë dhe qëndrim të ndryshëm nga aktorët e tjerë. Është një kumt i veçantë,... ...

Mblidhet Këshilli i Presidencës i Këshillit Ndërfetar

Këshilli i Presidencës të Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë ka mbajtur ditën e sotme me dt. 16.04.2019, mbledhjen e radhës dhe të parën për vitin 2019. Kështu në mbledhjen e zhvilluar,... ...

Mblidhet Bordi Ekzekutiv i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë

Me dt. 3 prill 2019 është zhvilluar mbledhja e radhës e Bordit Ekzekutiv të Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, në ambientet e Universitetit Bedër. Në mbledhjen e drejtuar nga sekretari i... ...

Zhvillohet në Berlin takimi ndërkombëtar i Këshillave Ndërfetarë të Europës

Në kuadër të përgatitjeve për zhvillimin e Asamblesë së Dhjetë Botërore të organizatës ndërkombëtare “Religions for Peace” (Fetë për Paqen), që do të mbahet në gusht të këtij viti në... ...

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë: Dënojmë ashpër çdo formë terrori që godet humanizmin

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë (Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë, Kisha Katolike e Shqipërisë, Kryegjyshata Botërore Bektashiane dhe Vëllazëria Ungjillore e Shqipërisë) dënon me indinjatën më të... ...

Në përvjetorin e një dite harmonie ndërfetare

nga Dr. Genti Kruja Sekretar i Përgjithshëm i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë   Mars 1997 Shqipërinë e ka pllakosur murtaja e kamatës dhe pasojat e saj. Një prej ngjarjeve më interesante, në... ...

Deklaratë për shtyp lidhur me situatën politike

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë (Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë, Kisha Katolike e Shqipërisë, Kryegjyshata Botërore Bektashiane dhe Vëllazëria Ungjillore e Shqipërisë), po ndjekin me shqetësim situatën... ...

Globalizmi, dialogu, feja dhe metafizika

nga Dr. Genti Kruja Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë Abstrakt Sipas studiuesve të shkencave sociale, vlerat bazë të shekullit XXI janë modernizmi, pluralizmi, individualizmi dhe feja. Disa pretendojnë... ...

Zhvillohet Konferenca Ndërkombëtare mbi Dialogun Ndërfetar ICID

Universiteti “Bedër”, Universiteti Katolik “Zoja e Këshillit të Mirë”, Universiteti “Logos”, si dhe me komunitetet fetare në Shqipëri, në bashkëpunim me Ambasadën Austriake në Tiranë organizuan me dt. 3 maj... ...

Mblidhet Këshilli Ekzekutiv i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë

Pas konsolidimit dhe riorganizimit të Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, është zhvilluar me dt. 27 dhjetor 2018 në ambientet e Selisë së Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, mbledhja e parë e... ...

Simpoziumi i VII Akademik Ndërfetar

Zhvillohet Simpoziumi i VII Akademik Ndërfetar “Maria/Merjemi, si simbol i virtytit dhe i devotshmërisë” Me datë 20 dhjetor 2018, është zhvilluar në sallën e konferencave të Kolegjit Universitar Bedër, simpoziumi i... ...

Zhvillohet në Rimini të Italisë konferenca  “Rruga Adriatike e Dialogut Ndërfetar”

Me datë 18 dhjetor 2018, është mbajtur në Rimini të Italisë konferenca “Rruga Adriatike e Dialogut Ndërfetar”. Konferenca është përshëndetur fillimisht nga Ipeshkvi i Dioqezës së Riminit dhe të San... ...

Përfaqësues të Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë takim me Papa Françeskun

Drejtues të komuniteteve fetare nga Shqipëria, si dhe njëkohësishtpërfaqësues të Presidencës së Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, sekretari i përgjithshëm i KNFSH-së dhe Komuniteti Arbëresh në Itali,me datë 19 nëntor 2018... ...

KNFSH vlerësohet me çmimin “De Mello për të Drejtat e Njeriut”

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë vlerësohet me çmimin “De Mello për të Drejtat e Njeriut” Është zhvilluar me dt. 25 tetor 2018 në Krakov të Polonisë ceremonia e ndarjes së çmimit... ...

Mblidhet Presidenca e Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë

Pas disa takimesh dhe mbledhje pune, drejtuesit më të lartë të komuniteteve fetare të Shqipërisë janë mbledhur më dt. 22.10.2018 në Selinë e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, ku janë marrë... ...

Shpërndarja tregon përkujdesje!

Shqip